Fundusze norweskie
Wdrożenie przyjaznych środowisku innowacyjnych zielonych technologii
do 30.04.2017 r.
2 076 158 EUR
920 000 EUR
Firma HANPLAST w ramach prowadzonej wspólnie ze swoimi partnerami handlowymi polityki zrównoważonego rozwoju, pozytywnego oddziaływania na środowisko naturalne i wdrażania energooszczędnych technologii , rozpoczyna projekt współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Programu Green Industry Innovation Programme Poland, pod tytułem: WDROŻENIE PRZYJAZNYCH ŚRODOWISKU INNOWACYJNYCH ZIELONYCH TECHNOLOGII
Polegający na:
- Zbudowaniu instalacji fotowoltaicznej o mocy 1,2MWp zlokalizowanej na dachach hal magazynowych i produkcyjnych
- Zastosowaniu energooszczędnego oświetlenia LED w halach produkcyjnych i magazynowych
- Zmodernizowaniu systemu ogrzewania obiektów w oparciu o maksymalne wykorzystanie ciepła technologicznego dzięki instalacji niskotemperaturowych pomp ciepła
Zrealizowanie inwestycji pozwoli firmie wykorzystać wytworzoną energię elektryczną do zasilania maszyn w procesie produkcyjnym , uzyskać oszczędności w zużyciu prądu , optymalnie spożytkować wszelkie nadwyżki ciepła technologicznego .
Dzięki znacznej redukcji emisji CO2 zostanie osiągnięty efekt pozytywnego oddziaływanie na środowisko naturalne.
Uzyskane oszczędności podniosą konkurencyjność oferowanych usług , a prowadzone przy okazji realizacji projektu działania edukacyjne i promocyjne podniosą poziom świadomości ekologicznej naszych partnerów handlowych i pracowników .
Projekt będzie realizowany ze wsparciem finansowym ze strony rządu Norwegii w ramach Norweskiego Mechanizm Finansowego na lata 2009-2014 - program innowacje w zakresie zielonych technologii w Polsce.
Przy realizacji projektu firma Hanplast współpracuje z Uniwersytetem Techniczno –Przyrodniczym im J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy .
15-10-2015
Po kilku miesiącach od rozpoczęcia realizacji projektu roztrzygnięto przetargi na najważniejsze elementy inwestycji. Dostarczono już część elementów pod instalację fotowoltaiczną, przygotowano foldery informacyjne, odbyły sie także dwie konferencje prasowe. Pierwsza rozpoczynająca projekt, a druga w trakcie realizacji połączona ze szkoleniem dla pracowników na temat rodzajów "zielonych" źródeł energii oraz przybliżająca szczegóły inwestycji wykonywanych w firmie Hanplast oraz korzyści jakie te dzialania przyniosą firmie i środowisku. Z obydwu konferencji pojawiły się lokalnej prasie artykuły promujące projekt i informujące o udziale Funduszy Norweskich w finansowaniu inwestycji. Wkrótce rozpocznie się instalacjia paneli fotowoltaicznych na dachach budynków.
18-11-2015
Projekt nabiera tempa. Niektóre zaplanowane przez nas działania zostały juz zrealizowane. Zakończono prace adaptacyjne w kotłowni i zakupiono pompy ciepła. Aktualnie trwa przystosowywanie systemu odzysku ciepła do nowo zakupionych urządzeń. Pozostaje zadanie montażu systemu rozprowadzania odzyskiwanego ciepła po budynkach produkcji, magazynów surowców i materiałów oraz lakierni i montaż wymienników ciepła. Na dachach budynków już znajduje się konstrukcja pod instalację modułów fotowoltaicznych oraz zainstalowancyh jest część z nich.
09.12.2015
W dniu 26 listopada odbyło się konferencja wraz z warsztatami w Krakowie. Temat spotkania dotyczył Corporate Social Responsibility.
Konferencja oraz warsztaty przybliżyły uczestnikom tematykę Corporate Social Responsibility w praktycznym funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Na konferencji przedstawiono zagadnienia związane z rozwojem przedsiębiorstw oraz ich oddziaływaniem na środowisko, gospodarkę i jakość życia obywateli. Na zakończenie konferencji omówiono postęp pracy dotyczący pro-ekologicznych inwestycji w firmach, które biorą udział w projekcie „The Green Industry Innovation Programme”.
03.06.2016
Zakończyliśmy realizację inwestycji dotyczącej instalacji fotowoltaicznej, energooszczędnego systemu oświetleniowego oraz rozbudowy systemu odzysku ciepła z procesów produkcyjnych wraz z rozbudową systemu chłodzenia. Dzięki tej inwestycji tylko od kwietnia 2016 do czerwca 2017 zmniejszyliśmy już emisję CO2 o około 1731 ton!